Nr rachunku bankowego: 

 

6096 5800 0600 0441 9220 1300 01

 

 

NIP: 9241806376

KRS: 0000239422

Klub Piłkarski "Piast" Iłowa

ul. Piaskowa 1a

68 - 120 Iłowa

 

Klub Piłkarski "Piast" Iłowa

KRÓTKA HISTORIA

"Kompleks rekreacyjno - sportowy
w Iłowej Zespół obiektów sportowych przy ul. Piaskowej w Iłowej, został ufundowany dla mieszkańców miasta (wówczas jeszcze wsi) przez Paula Winklera – współwłaściciela
i dyrektora generalnego fabryki włókienniczej Wilhelm Winkler A.G
w Halbau ( Iłowa).

 

 

Budowa obiektów trwała w latach 1927 – 1934. W skład kompleksu wchodził stadion futbolowy, przystosowany również do rozgrywania tu zawodów lekkoatletycznych, na co dzień udostępniony dla potrzeb miejscowej drużyny piłkarskiej (ADLER Halbau).

 

 

Znajdowało się tu również piłkarskie boisko zapasowe (treningowe), pełno wymiarowy basen pływacki, dwa mniejsze baseny kąpielowe dla dzieci
i młodzieży, boisko do siatkówki, płyta dla ogólnodostępnych tanecznych zabaw ludowych, tereny biwakowe oraz budynek administracyjny przy bramie od strony ul. Cmentarnej, w którym mieściły się szatnie, magazyny oraz mieszkanie dozorcy tegoż obiektu.

 

 

W skład kompleksu rekreacyjno – sportowego w Halbau, wchodziła również strzelnica sportowa. Początkowo strzelnica ta mieściła się ,,za miastem’’, czyli w miejscu obecnego kościoła p.w. NSPJ (przy ul. Żagańskiej). Teren ten został w roku 1898 wykupiony przez wrocławskiego metropolitę – kard. Kopfa, na cele powstającej parafii i szkoły katolickiej w Halbau.

 

 

Nową strzelnicę sportową zbudowano za cmentarzem i kościołem ewangelickim (obecnie znajduje się tu nowa część cmentarza, oddana do użytku w roku 2000).

Staraniem Paula Winklera, strzelnicę wyposażono
w najnowocześniejsze urządzenia do sterowania tarczami, z wysokim murowanym ,,Kulołapem’’, betonowym schronem dla obsługi, wałami ochronnymi oraz wygodnymi stanowiskami dla strzelców. Modernizację tego obiektu, zakończono w roku 1934.

 

 

Rada miasteczka Halbau postanowiła upamiętnić hojność

P. Winklera dla miejscowego społeczeństwa, ustawiając na terenie kompleksu okazały granitowy obelisk, na którym umieszczono
tablicę z brązu
i z odpowiednim napisem. Pierwotnie obelisk ten ustawiono na miejscu kościoła, który spłonął podczas zamieszek religijnych w roku 1668.

 

 

W roku 1815 ów głaz przeniesiono w pobliże plebanii (mieszkania pastora przy Rynku), gdzie ponoć dwa lata wcześniej kwaterować miał cesarz Napoleon I. Po odkryciu masowych mogił w Nowoszowie, gdzie żołnierze Napoleona wymordowali niemalże wszystkich mieszkańców, obelisk ten przeniesiono w pobliże faktycznej kwatery Napoleona, która mieściła się w zabudowaniach Wytwórni Lemoniady i Napojów Gazowanych (przy ul. Cmentarnej).

 

 

Klęska Cesarstwa Niemieckiego
w I Wojnie Światowej, spowodowała nienawiść ludności niemieckiej do Francuzów. Wszelkie okolicznościowe napisy z granitowego głazu usunięto. Kilka lat później, obelisk wraz ze stosowną tablicą ustawiono w pobliżu płyty stadionu piłkarskiego, teren wokół obsadzono sadzonkami dębów. Zaś po tragicznej śmierci fundatora obiektu, przyległą ulicę nazwano jego imieniem: ,,ul. Paula Winklera’’

(obecnie – ul. Piaskowa)."

 

(Źródło: http://piast-ilowa.futbolowo.pl/menu,49,73,stadion.html)

"Klub został założony w 1946 r., początkowo pod nazwą „Unia”, od lat pięćdziesiątych funkcjonował pod nazwą „Piast”. Największe sukcesy klub święcił w czasie gry w III lidze, kiedy był jednym z najlepszych klubów w byłym województwie zielonogórskim.

Ostatni raz Piast występował w III lidze w sezonie 1996/97. W 2005 r. klub zbankrutował, a w jego miejsce powstał zupełnie nowy klub – Vitrosilicon Iłowa, który
w 2013 roku zmienił nazwę na Klub Piłkarski "Piast" Iłowa powracając tym samym do tradycji."

 

(Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piast_I%C5%82owa)

HISTORIA

STADIONU

MIEJSKIEGO